Asukkaiden yhteistyöelin YTE

16-jäseninen asukkaiden yhteistyöelin YTE:ssä kokoontuu noin kerran kuukaudessa. YTE:llä on työryhmiä, joilla on rajattu toimintasektori, kuten uusien kohteiden arkkitehtipiirustusten arviointi, tiedotus ja ympäristöasiat.

YTE kokoontuu pohtimaan vuoden aikana esille tulevia asumisoikeusasumista koskevia asioita, järjestää tiedotustoimintaa, toimii edunvalvojana ja neuvotteluelimenä Vason suuntaan sekä kehittää asumisoikeusjärjestelmää aina vaan paremmaksi asumismuodoksi.

Jos haluat jonkin Vaso-asumiseen liittyvän asian asukkaiden yhteistyöelimen YTE:n käsittelyyn tai välittää muun viestin YTE:lle, lähetä sähköpostia osoitteeseen yte@vaso.fi.

YTE – Asukkaiden yhteistyöelin syksy 2019–syksy 2020

Vaso-kokouksen 25.9.2018 valitsemana (tietojen päivitys 25.9.2019) 

Esa Kankaristo, puheenjohtaja
Uunilintu, Raisio
kankaristoesa@gmail.com 

Pekka Paatonen, varapuheenjohtaja
Isotalo, Turku
pekka.paatonen@vasoasukas.fi

Sirkku Alin
Päivänkakkara, Turku
sirkku.alin@gmail.com

Ulla Hurme
Keonraitti, Raisio
uehurme@gmail.com

Martti Kivioja
Keonrinne, Raisio
martti.kivioja@icloud.com

Harri Lindstedt
Puistokenttä, Turku
harri.e.lindstedt@gmail.com

Pentti Nieminen
Tavastinmäen Mamselli, Turku

Juha Näkkilä
Hovineito, Kaarina

Tuomo Peltola
Taatilankeidas, Lieto

Ari Pikkarainen
Isotalo, Turku
pikkarainenari1@gmail.com

Aija Salerto
Keonrinne, Raisio
a.salerto@gmail.com

Erja Savola
Auringonpuisto, Turku
erja.savola@gmail.com

Riitta Stenberg 
Metsäkukka, Turku
stenkku@welho.com

Tiina Tång
Ragnarinkivi, Turku
tiina.maarit.tang@gmail.com

Tellervo Ullakonoja
Puhuri, Turku
tellervo.ullakonoja@gmail.com

Maria Virtanen
Katariina, Kaarina

Varajäsenet:

Anita Peltoniemi
Reelinkikatu 5, Turku
anita.valonen@gmail.com

Riitta Jokinen
Mattelmäenrinne, Kaarina

Kari Kuloila
Keonrinne, Raisio
kari.kuloila@luukku.com

Kirsi Ullakonoja
Puhuri, Turku

 

YTE:n toimikunnat

YTE:n työvaliokunta

Esa Kankaristo, pj
Uunilintu, Raisio

Pekka Paatonen, vpj
Isotalo, Turku

Sirkku Alin
Päivänkakkara, Turku

Inforyhmä – Kotivaso-lehden toimituskunta

Ari Pikkarainen, puheenjohtaja
Isotalo, Turku

Martti Kivioja
Keonrinne, Raisio

Anita Peltoniemi
Reelinkikatu 5, Turku 

Erja Savola
Auringonpuisto, Turku

Vaso-asumisen kehittämisryhmä

Pekka Paatonen, puheenjohtaja
Isotalo, Turku

Esa Kankaristo
Uunilintu, Raisio

Päivi Laitinen
Sinipiianrivi, Naantali

Juha Näkkilä
Hovineito, Kaarina

Tellervo Ullakonoja
Puhuri, Turku

Pentti Nieminen
Tavastinmäen Mamselli, Turku

Asukkaiden edustajat Vason hallituksessa 2018–2021

Sirkku Alin, jäsen
Päivänkakkara, Turku

Esa Kankaristo, jäsen
Uunilintu, Raisio

Ulla-Elina Hurme, varajäsen
Keonraitti, Raisio